نرم افزار های مهندسی نفت

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و با ورود رایانه به جنبه های مختلف زندگی، بخش صنعت و نفت هم دچار تحولی شگرف شد که بدون نرم افزار های حرفه ای این پیشرفت میسر نمی شد. در رشته مهندسی نفت و صنعت نفت و گاز نرم افزارهای زیادی کاربرد دارند و نرم افزارهای مهندسی نفت هستند که کار را برای مهندسان این رشته آسان تر می کنند.

نرم افزار

 

شبیه‌ساز مخزن ECLIPSE

شبیه‌ساز مخزن ECLIPSE نرم‌افزاری جامع و کامل جهت انجام عملیات شبیه‌سازی انواع مخازن با هر درجه پیچیدگی ساختمانی، زمین‌شناختی، و یا نوع سیال است. کاربردهای ECLIPSE با توجه به قابلیت های گسترده و فراوان آن نسبت به سایر نرم‌افزارهای شبیه‌ساز مشابه بسیار زیاد است به طوری که می‌توان گفت به یک استاندارد جهانی تبدیل گردیده است.نرم افزارهای مهندسی نفت در نسخه های گوکاگون وجود دارد که در زیر توضیح تعدادی از آنها آمده است:
ECLIPSE 100 شبیه‌ساز نفت سیاه (Black Oil) مخزن است که در آن فرض بر این است که سیال مخزن از نفت، گاز محلول و آب تشکیل شده است و نفت مخزن و گاز محلول به هر نسبت با هم امتزاج پذیرند.
ECLIPSE 300 علاوه بر داشتن ویژگی‌ها و توانمندی‌های ECLIPSE 100 می‌تواند از معادلات حالت و یا نسبت‌های تعادلی وابسته به فشار نیز در حل مسائل بهره گیرد.

نرم افزار STREAMSIM

StreamSim را میتوان جدیدترین نسل نرم افزارهای شبیه سازی مخزن دانست که از شیوه ای نوین برای حل مسائل استفاده می کند که موجب افزایش بسیار زیادی در سرعت شبیه سازی شده و بعلاوه اطلاعات مهندسی جدیدی را در اختیار مهندسان قرار می دهد. اکثر روشهای شبیه سازی به کار رفته در نرم افزارهای امروزی دارای قدمتی بیش از 50 سال هستند. اما روش به کار رفته در این نرم افزار دارای قدمتی در حدود 10 سال است و هنوز هم در حال توسعه می باشد. این نرم افزار بر پایه روش شبیه سازی خطوط جریان و توسط گروه StreamSim توسعه یافته است که دارای بسته های متنوعی می باشد.

نرم افزار PIPESIM

PIPESIM یکی از پر استفاده‌ترین نرم‌افزارهای مورد استفاده مهندسان بهره‌برداری برای بررسی عملکرد تولیدی چاه و تلاش در جهت بهینه نمودن تولید است. معادلات گوناگون چند فازی، مدل‌های مختلف تکمیل چاه، استفاده از مدل‌های نفت سیاه و ترکیبی و امکان شبيه‌سازی روشهای فرازآوری مصنوعی (فرازآوری با گاز، استفاده از پمپ‌های درون چاهي و …( PIPESIM را به یکی از قوی‌ترین ابزارهای این رشته تبدیل نموده است.

محیط نرم افزار PIPESIM

مزیت های این نرم افزار را می توان این گونه شمرد:

انجام یک تجزیه و تحلیل جامع نگرانه در هر نقطه ای از سیستم هیدرولیک با استفاده از چندین متغیر

طراحی نوین و تجزیه و تحلیل عمودی، افقی و چند جانبه ای چاه

طراحی بالابر گاز و ESP سیستم با نرم افزار های پشتیبانی شده توسط بالابر مصنوعی و تخصصی شلومبرگز

 

دوره پایپینگ تخصصی نوین پارسیان

دوره های پایپلاین دیزاین

 

 PETREL

ترل (PETREL) که توسط شرکت شلمبرژر به دنیای صنعت نفت معرفی شده است در تمامی رشته‌های اکتشاف، بهره‌برداری، مخزن، و حفاری وارد شده است. در ورژن جدید این نرم افزار امکانات جانبی جهت سهولت کار مهیا شده است. همچنین برای بالا بردن کار و دسترسی سریع به داده‌ها، ویژگی کار به صورت آنلاین در آن پیشبینی شده است که کاربر قادر است داده‌های خود را در سروری مرکزی وارد کرده، و بقیه کاربران مرتبط بر اساس طبقه بندی محدودیت دسترسی، آنرا بررسی کرده، تغییرات لازمه را اعمال، سپس بروز شدهٔ آنرا ذخیره نماید.

از ویژگی‌های این نرم افزار معرفی فرمت جدید برای داده‌های لرزه نگاری است. با توجه به بالا بودن محاسبات process داده‌های لرزه نگاری، معمولاً برای اینکار ابرکامپیوترهایی در نظر گرفته شده است. اما این فرمت جدید، مقدار درگیری ram و CPU کامپیوتر را کمتر در نتیجه کاربر قادر به استفاده از این نرم افزار حتی در کامپیوترهای شخصی است.

PANSYSTEM

این نرم افزار که حدود 20 سال است در آزمایش چاههای نفتی کاربرد دارد، از روان ترین نرم افزار های این رشته است. به کمک PAN SYSTEM می توان آزمایش مخازن نفت و گاز را که عملکردی کلیدی در افزایش تولید دارد را به راحتی انجام داد. روش این نرم افزار جهت انجام آزمایش تجزیه و تحلیل دقیق ،شبیه سازی و ارائه گزارش است. این نرم افزار در برخی موارد هشدار های به جایی می دهد که عبارتند از:
نفوذ پذیری مخزن اصلی (که گاهی اوقات نزدیک چاه است.)
ساختار محزن در صورتی که در مرزها و دیگر موارد مشکلی وجود داشته باشد.

نرم افزار OLGA

Olga كه ابتدا توسط شركت Statoil در سال 1983 توسعه يافت مي‌تواند جريان چندفازي را كه يك پديده ديناميك است مدل‌سازي كند. شبكه‌هاي خطوط لوله كه داراي تجهيزات فرآيندي مانند پمپ، كمپرسور، مبدل حرارتي، تفكيك‌كننده، شير، و … است به راحتي به صورت ديناميك قابل شبيه‌سازي شدن هستند. خطوط لوله نفت، گاز، گاز ميعاني، همگرا يا واگرا به راحتي قابل مدل‌سازي هستند.

نظرات بسته شده اند.